T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Afyonkarahisar İl Sağlık Müdürlüğü Sandıklı Devlet Hastanesi

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Afyonkarahisar İl Sağlık Müdürlüğü Sandıklı Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Birimlerimiz

Güncelleme Tarihi: 17/10/2019

Anesteziyoloji ve Reanimasyon

Genel anestezi, Lokal bölgesel anestezi, Sedasyon, İnfiltrasyon anestezisi, Epidural anestezi başta olmak üzere tüm anestezi uygulamaları gerçekleştirilmektedir.

Anestezi uzmanı operasyon öncesi değerlendirme ve hastanın operasyona hazırlanmasından ,operasyon sırasındaki anestezi uygulamalarını ve operasyon sonrası dönme kadar geçen tüm süreçte birebir hastayı gözlemlemekte ve ilgili işlemleri yürütmektedirler.

Genel anestezi uygulamaları son farmakolojik çalışmaların ışığında yapılmaktadır. Vakanın özelliklerine göre uyanma süresi dakikalarla sınırlı kalmakta ve hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir. Spinal, epidural anesteziler hem kombine hem de continue olarak uygulanabilmekte , tüm sinir blokajları gerektiği durumlarda yapılmaktadır.Yüksek riske sahip kronik rahatsızlıkları bulunan hastalarda uygun anestezi yöntemi planlanarak operasyonları gerçekleştirilmektedir.

İstendiği durumlarda anestezi altında girişimsel radyoloji,endoskopik incelemeler,nörolojik araştırmalar(EEG),jinekolojik müdahaleler ve ağrısız doğum yapılabilmekledir.

BU BÖLÜMDE HİZMET VEREN DOKTORUMUZ

UZ.DR. GÖKHAN KINA

 

Acil Tıp

Sandıklı devlet hastanesinin acil servisleri deneyimli ve dinamik bir kadro ile 24 saat kesintisiz görev yapmaktadır.

Acil serviste her türlü tahlil ve radyolojik tetkik, 24 saat boyunca en hızlı şekilde yapılmaktadır. Diğer branşlarda ise nöbet tutan hekimlerimiz acil servisten çağrıldıkları zaman çok kısa bir süre içinde acil konsültasyona cevap vermektedi

 BU BÖLÜMDE HİZMET VEREN DOKTORLARIMIZ

DR. SELAHATDİN MERİH

DR. EMRE ERKAN

DR. ABDURRAHMAN TANER İÇÖZ

DR. ABDULLAH VELİ UYAN

DR. ABDUL FETTAH NUR

DR. FATMA CAMCI

DR. GAMZE VAROL

DR. AYBÜKE PARLAKDAĞ

DR. AYŞENUR ÖZER

DR. BÜŞRA YAĞMUR YAĞCIOĞLU

DR. ESRA  BALBAY

DR. KADRİ KARTOĞLU

DR. KAZIM BURAK KARACA

DR. DEFNE HAZAR

DR. CANSU ABALI

DR. SÜLEYMAN CİHAN KARA

DR. NAZMİ TOPRAK

Beslenme ve Diyet

Sağlıklı, dengeli ve her gıda grubundan yeterli miktarda tüketme ilkesine dayalı beslenme alışkanlıkları, hastalıklardan koruyucu etkisinin yanı sıra kronik hastalıkları olan kişiler için de yaşam kalitesini yükselten öneme sahiptir. Özellikle kalp ve damar hastalıkları, mide ve bağırsak sistemini ilgilendiren hastalıklar, kanserler ile metabolik sendrom gibi genel vücut sağlığını olumsuz etkileyen önemli sorunlara karşı koruyucu özelliği bulunan beslenme, hastalık sürecinde tedavinin de bir parçasıdır.     

Beslenme ve Diyet Bölümü’nde kişinin kilo kontrolü için beslenme alışkanlıklarının kontrol altına alınmasının yanı sıra kiloyu korumaya yönelik özel uygulamalar ile bu tedavi sürecinde psikolojik ve sosyal açıdan da danışmanlık hizmeti verilmektedir. Bölüm, herhangi bir hastalık ya da tedavi programı nedeniyle bölüme diyet amacıyla yönlendirilen hastalar için de uygun diyet programı düzenlenmektedir. Bu konuda da hastaların takip ve kontrolleri, ilgili branşlar ile birlikte yürütülmekte, tedavi de uygun bir biçimde sonlandırılmaktadır. Diyet programlarına; sindirim sitemi rahatsızlıkları, kanser, hormonal hastalıklar diyabet, kolesterol yüksekliği, kalp damar hastalıkları, adet kanama düzensizlikleri, eklem ve metabolizma hastalıkları bulunan hasta grupları dahil edilmektedir. Hastaların taburculuğuna kadar geçen tedavi süresince beslenme hizmeti, özel bir program dahilinde sunulmaktadır. Bunun yanında doğum sonrası da yenidoğan beslenmesi, loğusalık döneminde anne beslenmesi ve yaşamın her alanında sağlıklı beslenme alışkanlıklarının kazandırılmasına yönelik eğitim çalışmaları da gerçekleştirilmektedir. 

DİYETİSYENLER

DYT. EMİNE ELTAN

DYT. TAMER ÜÇKILINÇ

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Doğumdan itibaren tüm çocukluk dönemi (0-18 yaş) hastalıklarının tanı ve tedavisi Medstar Hastaneler Grubu kurumlarında yapılmaktadır.

Aşılama programlarının özenle yürütüldüğü birimde çocuk gelişimi, çocuk beslenmesi, çocuk hastalıkları ve çocuk psikolojisi üzerine eğitim çalışmaları düzenlenmektedir.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları bölümünde haftanın 5 günü pediatri uzmanları tarafından poliklinik hizmeti verilmektedir.

BU BÖLÜMDE HİZMET VEREN DOKTORUMUZ

UZ.DR.MAHMUT AYKIN

Dahiliye (İç Hastalıkları)

Dahiliye (İç hastalıkları) bölümümüzde tüm dahili hastalıkların tanı ve tedavisi yapılmaktadır.

BU BÖLÜMDE HİZMET VEREN DOKTORLARIMIZ

UZ.DR. HAFİZE NİHAL KAHVECİ

UZ.DR. ZERRİN ÖKSÜZOĞLU

Enfeksiyon Hastalıkları

BÖLÜMLER

Enfeksiyon hastalıkları birimi erişkin kişilerde, vücudumuzun herhangi bir bölgesinde veya herhangi bir organımızda bakteri ve virüslerin yol açtığı hastalıklarla ilgilenmektedir. 

Gripten menenjite, idrar yolu enfeksiyonlarından hepatitlere, ishaller, besin zehirlenmeleri ve parazit hastalıklarına kadar çok geniş bir hastalık gurubu enfeksiyon hastalıklarının alanına girmektedir. Ayrıca yüksek ateşle seyreden enfeksiyon dışı hastalıkların da ayrım ve değerlendirilmeleri daha sonra hastaların ilgili bölümlere yönlendirilmeleri de enfeksiyon hastalıkları biriminin işlerindendir.

Enfeksiyon Hastalıkları birimi aynı zamanda hastane enfeksiyonlarını kontrol etmek, izlemek, bu enfeksiyonları en aza indirmek için gerekli çalışmaları yapmakta; hasta, hasta yakınları ve ilgili personele bu konuda eğitimler vermektedir. Enfeksiyon kontrol çalışmalarında antibiyotiklerin bilinçli, uygun ve etkin kullanılması da ayrı bir yer tutmaktadır.

BU BÖLÜMDE HİZMET VEREN DOKTORUMUZ

UZM. DR. YASEMİN NADİR

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

BÖLÜMLER

Sandıklı Devlet Hastanesi Fizik tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nde hekimler tarafından aşağıdaki hastalıkların tedavi ve takibi yapılmaktadır.

 • Beyin hasarı sonrası felç
 • Omurilik hasarı sonrası felç
 • Parkinson hastalığı
 • Multiple Skleroz
 • Spastik özürlü çocuklar
 • Sinir sıkışmaları, sinir yaralanmaları
 • Yürüyüş bozuklukları
 • Omuz kas yırtıkları ve sıkışmaları
 • Diz menisküs yaralanmaları
 • Omurga eğrilikleri (skolyoz)
 • Postür (duruş) bozuklukları
 • Bel fıtığı
 • Boyun fıtığı
 • Diz, kalça, omuz ve her türlü eklem kısıtlılıkları
 • Kas hastalıkları, kas güçsüzlükleri
 • Lenf ödem
 • Onkoloji hastalarında rehabilitasyon
 • Kireçlenmeler
 • Osteoporoz
 • Yumuşak doku romatizmaları
 • İltihaplı eklem romatizmaları
 • Kırık ve protez ameliyatları sonrası eklem kısıtlılıkları

Ayrıca kliniğimizde gerekli endikasyonlarda eklem ve yumuşak doku enjeksiyonları yapılmaktadır. Fizik Tedavi Polikliniği’nde tedavisi planlanan hastaların seansları rehabilitasyon ünitesinde fizyoterapistler tarafından uygulanmaktadır.

BU BÖLÜMDE HİZMET VEREN DOKTORUMUZ

UZM. DR. HÜSEYİN ARSLAN

Genel Cerrahi

BÖLÜMLER

 • İnvaziv  operasyonlar için bölgede referans kurum olma özelliğini kazanmış olan genel cerrahi birimimizde laparoskopik
 • Acil cerrahi
 • Meme hastalıkları cerrahisi
 • Guatr -troid bezi cerrahisi
 • Gastro intestinal sistem cerrahisi
 • Sindirim sistemi hastalıklarının cerrahi operasyonları
 • Safra kese ve yolları cerrahisi ile karaciğer cerrahisi
 • Fıtık cerrahisi
 • Hemoroid-fistül-fissür-gibi anal bölge hastalıkları en kısa sürede tedavi edilmektedir.

BU BÖLÜMDE HİZMET VEREN DOKTORLARIMIZ

OP. DR. SEDA BAŞTÜRK

Göz Sağlığı ve Hastalıkları

BÖLÜMLER

Göz Hastalıkları tanı ve tadavilerinin  teknoloji ile sunulduğu birimimizde:

* Pterygium ( göze et yürümesi) ameliyatları

Sandıklı Devlet Hastanesinde Grubu göz biriminde gerçekleştirilen tanı ve tedavisi yapılmaktadır.

BU BÖLÜMDE HİZMET VEREN DOKTORUMUZ

OP. DR. İBRAHİM ETHEM AY

Kadın Hastalıkları ve Doğum

BÖLÜMLER

 Servisimizde kadın hastalıkları ve doğum uzmanları ile birlikte eğitimli-tecrübeli yardımcı sağlık personeli  hizmet verebilecek tıbbi ekipman bulunmaktadır. Gebe takibi programı hastanemizde özenle uygulanmakta, hamilelik sırasında doğum öncesinde ve doğum sonrasında tüm tetkik eğitim çalışmaları doktorlarımız eşliğinde yürütülmektedir.

BU BÖLÜMDE HİZMET VEREN DOKTORUMUZ

OP. DR. EVREN ÇAVUŞ

OP.DR. ÖNDER KAPLAN

Kardiyoloji

BÖLÜMLER

Kardiyoloji Bölümü

- Kalp yetmezlikleri
- Kalp damar hastalıkları
- Kalp kapak hastalıkları
- Doğuştan kalp hastalıkları
- Hipertansiyon
- Kolesterol yüksekliği

 Kalp Hastalıkları ve Cerrahisi

- Atardamar hastalıkları
- Damar tıkanıklıkları
- Anevrizmalar (Damar genişlemeleri)
- Toplar damar hastalıkları
- Derin ven trombozları
- Varislerin tedavileri
- Lenf sistemi hastalıkları
- Lenfödem tedavisi

BU BÖLÜMDE HİZMET VEREN DOKTORUMUZ

UZM. DR. İBRAHİM ETEM DURAL

Nöroloji

 Nöroloji Bölümünde geniş bir yelpazedeki nörolojik hastalıkların ayaktan ve yatarak tanı, tedavi ve izlem hizmetleri verilmektedir.

Nöroloji Bölümlerimizin uğraşı alanına giren, beyin kanamaları, baş ağrısı, baş dönmesi serebrovasküler hastalıklar, hareket bozuklukları, kas ve sinir hastalıkları, epilepsi, alzheimer, multipl skleroz, inme konularında hastanelerimizde hizmet verilmektedir.

Çoğunlukla el ve ayak uyuşmaları gibi şikayetlerle ortaya çıkan nöropatileri değerlendirmek ve bel, boyun fıtığı gibi ağrılı durumların tanısında dinamik bir tanı yöntemi olan EMG (elektromiyonörografi) tetkiki, elektrofizyoloji laboratuarımızda gerçekleştirilmektedir.

Santral sinir sisteminin birçok hastalığında özellikle de epilepsi hastalığında ayırıcı tanı amacı ile kullanılan EEG (elektroensafolografi) tetkiki de elektrofizyoloji laboratuarımızda yapılabilmektedir

BU BÖLÜMDE HİZMET  VEREN DOKTORUMUZ

UZ. DR. DİLEK ASLAN ÖZTÜRK

 

Odyoloji

BÖLÜMLER

Yenidoğan bebeklerde işitme ve tarama testi  yapılmaktadır.

Odyometri ve timpanometri testleri yapılmaktadır.

BU BÖLÜMDE HİZMET VEREN PERSONELİMİZ

ODYOMETRİST ÜMİT ÖZTÜRK

Ortopedi ve Travmatoloji

BÖLÜMLER

Kas ve iskelet sisteminin tüm hastalıklarının tanı ve tedavilerinin yapıldığı bölümümüz bölgenin ortopedi konusundaki en önemli adresidir. Bölümümüzde iskelet sisteminin her türlü kırık ve çıkıların cerrahi ve tıbbi yapılmaktadır. Gerek kalça gerekse diz kireçlenmelerinde protez tedavileri başarıyla uygulanabilmektedir.Ortopedinin tüm alt bölümlerinde hizmet verilmektedir.

Çocuklarda görülen doğumsal kalça çıkığı,çarpık ayak,serebral palsi,düz tabanlık,gelişimsel bozukluklar gibi rahatsızlıkların takip ve tedavisi yapılabilmektedir.

Diz Cerrahisi:

Dizde görülen menisküs yırtığı veya kıkırdak yaralanmalarının artroskopik olarak tedavisi,ön çapraz bağ yırtıkları,tekrarlayan patella çıkıkları gibi sık rastlanan sorunların tedavisi yapılabilmektedir.

Ayak Ve Ayak Bileği Cerrahisi:

Sık görülen halluks valgus gibi şekil bozukluğu da yapan ayağın dejeneratif hastalıkları spor yaralanmaları,bağ yırtılmaları, tırnak batmaları tedavi edilebilmektedir.

Omuz Ve Dirsek Cerrahisi:

Omuz ağrıları ,kolunu kaldıramamak veya kaldırırken ağrıyla kendini belli eden omuzda sıkışma hastalıklarının tıbbi veya cerrahi tedavileri yapılabilmektedir.

El Ve Üst Ekstremite Cerrahisi:

El ve dirsekte görülen sinir sıkışmaları,el yaralanmaları,elin doğumsal anomalilerinin de tedavisi yapılabilmektedir. Operasyon sonrası rehabilitasyon uygulamaları alanında deneyimli uzman kadromuz tarafından başarıyla uygulanmaktadır.

BU BÖLÜMDE HİZMET VEREN DOKTORUMUZ

OP. DR. FATİH YANDIM


Psikiyatri

Sandıklı Devlet Hastanesi Psikiyatri Bölümü, diğer  polikliniklerde olduğu gibi ayaktan başvuran veya diğer bölümlerden sevk edilenlerin muayene, tetkik ve tedavisini gerçekleştirmektedir.

Hızla değişen dünyada zaman zaman kendini yalnız hissedebilecek bireyler, danışmanlık ve psikiyatri tedavi gereksinimine giderek daha fazla ihtiyaç duymaktadırlar. Burada verilecek profesyonel hizmet, kişinin ruhsal olduğu kadar bedensel iyilik halinin sürmesine olanak sağlayacaktır.

Bölümümüzde aşağıdaki hastalıklar üzerinde çalışmalar alanının uzmanları tarafından yürütülmektedir.

 • Uyum Bozuklukları
 • Duygu-Durum Bozuklukları 
 • Kaygı Bozuklukları 
 • Psikotik Bozukluklar 
 • Yeme Bozuklukları 
 • Cinsel İşlev Bozuklukları 
 • Nikotin Bağımlılığı 

BU BÖLÜMDE HİZMET VEREN DOKTORLARIMIZ

UZM. DR. EKREM DİDİNPsikoloji

BÖLÜMLER

Psikolojik danışma, kişinin kendini anlaması, problemlerini fark etmesi ve çözüm yollarını öğrenmesi, gerçekçi kararlar alması, çevresiyle sağlıklı iletişime geçebilmesi için tarafsız, kişilik haklarına saygılı, güven ve gizliliğe önem veren uzman kişiler tarafından bireye verilen profesyonel yardım sürecidir.

KİMLER PSİKOLOJİK DESTEK ALABİLİR?

 • Birileriyle konuşma ihtiyacı hissettiği fakat kimseye anlatamadığı duygu ve düşünceleri olduğuna inanan kişiler
 • Kendisini daha iyi tanımak isteyen kişiler
 • Stres ve kaygı ile baş edemediğini düşünen kişiler
 • Duygularını karşısındakine ifade etmekte zorlanan veya karşısındaki kişiler tarafından anlaşılmadığını düşünen kişiler
 • Özgüveni arttırmak ve sahip olduğu meziyetlerin farkına varmak isteyen kişiler
 • Depresif duygu durumu içerisinde olup sık sık ağlama nöbetleri geçiren kişiler
 • Yaşam olayları karşısında ( yas, ayrılık,evlilik, organik rahatsızlıklar vb.)sorunlarla baş etmede zorlanan kişiler,

Bu ve buna benzer duygu ve düşünceler içerisinde olan kişiler psikoloji bölümüne başvurarak psikologdan yardım alabilirler.

PSİKOTERAPİ SÜRECİ

Psikoterapide en önemli ilke gizlilik, güven, objektiflik çerçevesinde, yargıdan uzak, kişilik haklarına saygılı biçimde konuşulmak istenen konularda çözüm bulunmasına yardımcı olmaktır. Psikologlar, problemlerinizi nasıl çözeceğiniz konusunda size öğüt veren kişiler değildir. Danışma süreci içinde problemlerinizi çözmeniz konusunda size yardımcı olacak çeşitli konularda sağlıklı karar vermenizi sağlamak ve koyduğunuz hedeflere ulaşmanızda size yardımcı olan kişilerdir. Değişim kolay bir süreç değildir, kişinin kendisini tanıması ve problemleriyle başa çıkmayı öğrenmesi için zaman ve emek harcaması gerekmektedir. Düzenli bir şekilde, belli aralıklarla terapiye devam edildiği sürece terapiden sonuç alınabilir. Terapi süresi ortalama 45-50 dakikadır, ne kadar sıklıkla görüşülmesi gerektiğini kişinin durumuna göre psikolog ve danışan birlikte karar verirler.

BU BÖLÜMDE HİZMET VEREN PERSONELİMİZ

PSİKOLOG SAİT TAŞPINAR

Radyoloji

BÖLÜMLER

 • Direkt radyografi sistemleri + CR teknolojisi,
 • Panoramik röntgen,
 • Ultrasonografi + Doppler Ultrasonografi,
 • Bilgisayarlı Tomografi,

BU BÖLÜMDE HİZMET VEREN DOKTORUMUZ

UZM. DR. TUĞBERK BAŞTÜRK

Üroloji

BÖLÜMLER

Ürolojiyi ilgilendiren rahatsızlıklar bayanlarda ise böbrekler, idrar yolları, mesane, erkeklerde, böbrekler, idrar yolları, idrar torbası, prostat bezi, cinsel hastalıklar, penis ve testisler ile ilgili problemlerdir.

Prostat ve mesane TUR ameliyatları, açık ve kapalı taş ameliyatları gibi rutin operasyonlar dışında ürolojik kanser ameliyatları, çocuk ürolojisi ameliyatları (inmemiş testis, hipospadias), kadınlarda idrar kaçırma interstisyel sistit  gibi hastalıklarda tanı ve tedavi hizmeti verilmektedir. Ayrıca erkek cinsel işlev bozukları konularında tanı ve tedavi hizmeti sunulmaktadır.

Prostat büyümesine (BPH) bağlı idrar rahatsızlıklarının tedavisinde ilaç ve cerrahi tedavi yöntemleri uygulanmakta olup prostat kanseri taraması ve prostat enfeksiyonlarının tedavisi gibi prostat sağlığını ilgilendiren alanlarda yoğun çalışmalar yapılmaktadır.

BU BÖLÜMDE HİZMET VEREN DOKTORLARIMIZ

OP. DR. MÜNİR ALİ BİLGEHAN

OP. DR. HAZIM BOZCA

Yoğun Bakım Ünitesi

BÖLÜMLER

Sandıklı Devlet Hastanesi Yoğun Bakım Ünitelerinde kritik hastalara 7 gün 24 saat yaşamsal destek verilmekte, bir ya da birden fazla sistemde yetersizlik görülen hastaların tedavi edildiği ve yaşamsal fonksiyonların normal değerler içinde kalmasını sağlayan yoğun tedaviler uygulanmaktadır.

              Yoğun Bakım Ünitelerimiz:

 •        1. Basamak Yoğun Bakım Ünitesi
 •        2. Basamak Yoğun Bakım Ünitesi

BU BÖLÜMDE HİZMET VEREN DOKTORLARIMIZ

UZ.  DR. GÖKHAN KINA

UZ. DR. HAFİZE NİHAL KAHVECİ

UZ. DR. ZERRİN ÖKSÜZOĞLU

UZ.DR. İBRAHİM ETEM DURAL